HiHa

nieco sarkastyczny blog podróżniczy

Kilometr 73 604: po co jechać do Kalifornii i jak zaplanować trzy tygodnie na miejscu. Poradnik.

O tykającej bombie, Trumpie, autostopie w Australii i supermocach.

Oto, jak brzmiał pierwszy widoczny tytuł na mojej stronie w momencie kiedy wkraczaliśmy do Stanów. Czy to było strategicznie przemyślane? Możliwe, że nie. Czy rozsądne? Niewykluczone, że nie do końca. Czy jestem z siebie dumna? Słuchajcie, to jest naprawdę fajny tekst. No i trzeba być człowiekiem niemałej fantazji, żeby zestawić w jednej linijce urzędującego prezydenta i broń masowej zagłady, po czym ustawić się do kontroli paszportowej. Czyli wygląda na to, że jestem.

Continue reading

O pogrzebach, których nie było i zawiedzionych sępach

Podniebny pogrzeb

Pozostając w cmentarnych klimatach, chciałam Wam opowiedzieć o jednej z najbardziej nietypowych ceremonii pogrzebowych, w jakiej (prawie) uczestniczyłam. Sky burial, tłumaczony na polski jako podniebny pogrzeb lub pochówek powietrzny, to rytuał tybetański, polegający na oddaniu ciała naturze, tyle że  funkcję grabarza pełnią w nim… sępy.

podniebny pogrzeb

Continue reading

5 dziwacznych napojów z ulic świata

A jak czasami ludzie piją takie dziwne rzeczy, że sobie myślisz – a cóż to takiego i czy to się w ogóle nadaje do picia?! I nie chodzi mi o sytuację, że ktoś sobie popija sok pomidorowy Z WŁASNEJ WOLI, albo ciepłe mleko Z KOŻUCHEM. Bez przesady, wiadomo, że nad tym się nikt nie zastanawia, tylko od razu dzwoni po policję. Chodzi mi o takie okoliczności, kiedy jesteśmy w obcym kraju i wszyscy dookoła mają w kubkach produkt totalnie nam obcy i koniecznie się trzeba dowiedzieć, co to i jak to smakuje. No i ja Wam teraz opowiem o takich śmiesznych napojach z kilku zakątków świata.

Continue reading

12 momentów z trzecich 12 miesięcy podróży dookoła świata

No i jesteśmy w domu.

Niby mówiłam to już w maju, ale od tego czasu ruszaliśmy na zachód, a potem znowu na północ, wzbudzając tym samym podejrzenia, że jedziemy dookoła świata jeszcze raz, tylko że albo w drugą stronę albo wzdłuż południka przez bieguny. Żeby była jasność – nie jedziemy. W pierwszych dniach września po raz pierwszy siadłam w domu (i to nawet nie swoim, tylko mamy, swoim na razie nie dysponujemy) i przysięgam, że nic mnie z niego nie ruszy przez najbliższe 3 miesiące. Potem zobaczymy ;).

A w międzyczasie, z końcem lipca, stuknęło nam 3 lata w podróży.

The Office Party Hard GIF - Find & Share on GIPHY

Continue reading

5 rzeczy, których mi brakowało podczas podróży

Czego brakuje w podróży?

No bo z moim plecakiem to było tak, że przechodziliśmy razem przez różne fazy. Najpierw była wzajemna fascynacja i obustronne eksplorowanie swoich możliwości. To był ten czas, kiedy nosiłam ze sobą zapasową parę bielizny termicznej, trampki, bransoletki pasujące do różnych koszulek, krem na noc, buty neoprenowe i pompkę do maty. Ta faza, jak możecie przypuszczać, minęła dość szybko, ustępując miejsca relacjom kumpelskim podpartym wzajemnym szacunkiem.

czego brakuje w podróży

Continue reading

Kilometr 59 374: o siarce, błocie i teoriach spiskowych

Prowadził nas odór siarki.

Zewsząd dosięgały spojrzenia nieruchomych twarzy wykutych we wrogie grymasy. Spod kamienia wydobywał się syk wrzącej pary. Kałuża bulgotała błotem.

rotorua

Continue reading

25 oznak, że zbyt długo mieszkasz na łodzi

Nagle łapię się na tym, że wypowiedziałam zdanie tak bardzo nienaturalne, że powtarzam je jeszcze raz, słuchając samej siebie uważnie. Analiza moich zachowań i wypowiedzi z ostatnich kilku dni nie pozostawia wątpliwości. Mieszkanie na łodzi mnie dopadło:

Zachorowałam na słonowodne zapalenie mózgu.

mieszkanie na łodzi

Continue reading

Jak ugryźć jachtostop? – część druga

Co to jest jachtostop, jak go złapać, jak się do tego zabrać, kiedy łapać i jakie łodzie – to wszystko wiesz już z pierwszej części jachtostop-poradnika (klik!). Dzisiaj zawalczymy między innymi z brakiem doświadczenia, chorobą morską, nieprzyjaznymi celnikami i alkoholem na pokładzie.

jachtostop

Continue reading

Kilometr 58 229: o nadopiekuńczości i najpiękniejszej plaży świata

Złota zatoka u progu parku Abel Tasman, dzika, usłana tęczowymi muszlami plaża, pastelowy zachód słońca, taras z widokiem, drewno skwierczące w kominku, wino idealnie schłodzone, pachnąca kolacja i rocznica ślubu.

Ja (do osiemdziesięcioletniego właściciela wyżej opisanego przybytku, w którym wówczas pomagaliśmy w zamian za wikt i opierunek):

– Ale się cieszymy, że możemy spędzić dzisiejszy wieczór w takim pięknym miejscu! Nawet nie marzyliśmy, że będziemy obchodzić swoją rocznicę w takich romantycznych okolicznościach!

– To ja się cieszę, że mogę świętować razem z wami!

I świętował.

abel tasman

Continue reading

Jak ugryźć jachtostop?

Dawno dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma morzami było sobie ósme morze, a na nim księżniczka z jednorożcem i oni tam złapali jachtostop, dopłynęli na drugi brzeg i żyli długo i szczęśliwie.

No, nie. Jachtostop to nie jest bajkowy potwór, czy mityczny pojazd napędzany śpiewem syren. Jachtostop istnieje naprawdę, widziałam na własne oczy i mam go na zdjęciach.

jachtostop

Continue reading

« Older posts

© 2019 HiHa

Theme by Anders NorenUp ↑