Dookoła świata,  Haj fajw,  Ulubione miejsca

35 najpiękniejszych przeżyć: podróżnicza bucketlista dla leniwych

To mój ulubiony prezent urodzinowy.

Ten, który sobie trochę podarowałam sama, ale bardziej to jednak Natura, a złożył się z nią Zbieg Okoliczności i jeszcze Mnóstwo Napotkanych Po Drodze Osób. Podróżnicza bucketlista? Nigdy nie spisywałam iluś tam rzeczy, które koniecznie muszę zrobić, zanim skończę ileś tam lat, a teraz niniejszym kończę 35 i taka lista stworzyła mi się sama, po fakcie, a każdy z punktów na niej uśmiecha mnie nieustannie i równie mocno, toteż kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Wiecie, to jest doskonały pomysł dla leniwych ludzi – stworzyć spis swoich wymarzonych przygód i destynacji na podstawie tego, co już przeżyliście! Mam nadzieję, że z każdymi kolejnymi urodzinami będzie rosła.

No to włala. Podróżnicza bucketlista by Hania.

 1. Biwak przy Wrotach Piekieł, Turkmenistan

Miło się zasypia w namiocie przy ognisku, nie? No a jak to ognisko ma szerokość prawie 70m, płonie na środku pustyni, a nad tobą wznosi się świetlista łuna – tę noc zapamięta się na zawsze.

wrota piekieł - podróżnicza bucketlista

 1. Łapanie powietrza w rezerwacie Yading, Yunnan, Chiny

Wiecie, ze mnie to taki bardzo przeciętnawy górski piechur, ale jak trafiłam do najprawdziwszego Shangri-La, to żadne przełęcze nie były w stanie mnie powstrzymać.

 1. Poszukiwanie końca tęczy w Yellowstone, USA

Udane – Yellowstone całe jest końcem tęczy! Wybucha kolorami, tryska wodą, bulgocze ciepłem i emanuje magią i energią. To jest ten park narodowy, którym wszystkie inne parki chcą być, jak dorosną.

jezioro termalne w yellowstone - podróżnicza bucketlista

 1. Wszystko na Azorach, Portugalia

Ej, wiecie, jakie to jest zabawne – najpierw przejechać świat dookoła, a potem znaleźć swoje miejsce na świecie w niemal ostatnim punkcie odwiedzonym przed powrotem do domu?

 1. Nurkowanie na Komodo, Indonezja

No, niby to Komodo głównie słynie z warana Arnolda, i – nie przeczę – na lądzie też tam jest co oglądać, ale tamtejszy świat podwodny mnie oczarował i uzależnił od dawania nura pod wodę.

pływanie z mantą na komodo - podróżnicza bucketlista

 1. Gapienie się w dal siedząc na języku trolla, Trolltunga, Norwegia

A ta skała to taka wisienka na najpyszniejszym torcie zbudowanym z norweskiego mchu i strumyków, bo cały szlak zachwyca.

 1. Przyjęcie porodu żółwi i wypuszczenie żółwiątek do oceanu, Sri Lanka

Takich rzeczy nie można zaplanować turystycznie. W rolach głównych: mama żółwica i nasi nowi kumple z żółwiego sanktuarium, ratującego jajka przed ptakami i jaszczurami.

 1. Zostanie członkiem irańskiej rodziny, Iran

I to wielokrotnie! Świecie, ucz się gościnności od Persów.

 1. Rejs po Milford Sound, Nowa Zelandia

Tak, wiem, że moja lista się w kilku punktach pokryje z każdą inną podróżniczą bucketlistą. Jest ku temu powód.

panorama Milford sound - podróżnicza bucketlista

 1. Spojrzenie w głąb Grand Canyon, USA

Jak wyżej. Grand Canyon nie jest tylko mocarny, spektakularny, oszałamiający i onieśmielający. On jest jednym z dwóch miejsc, gdzie kompletnie nie czułam, że w zwiedzaniu towarzyszy mi tłum ludzi i jak to nie jest najlepsza rekomendacja, to nie wiem, co nią jest.

panorama grand canyon - podróżnicza bucketlista

 1. Poczucie się jak Indiana Jones w Angkor Wat, Kambodża

A oto drugie z tych dwóch miejsc.

 1. Autostopowanie na Outbacku, Australia

Mój ulubiony sport ekstremalny! Autostop chyba nigdzie indziej nie dostarczał mi tyle emocji i adrenaliny, a dodatkowo obfitował w bezkres czerwonej ziemi, przecudne i przedziwne zwierzaki, rozgwieżdżone niebo i odgłosy cykad, dingo i didgeridoo.

tęcza nad outbackiem - podróżnicza bucketlista

 1. Znalezienie ciepłego źródła na własność. Najlepiej na fjordach zachodnich, Islandia

Dalej twierdzę, że nie ma bardziej romantycznego miejsca na podróż poślubną. Nikogo na trasie, zachód słońca trwający pół nocy, aż w końcu się zleje ze wschodem, poduszka z mchu pod głową i taplanie się w gorącej wodzie z widokiem na lodowiec. Albo ocean. Albo kalderę wulkanu. Albo na Piotrka.

No dobra, tu akurat Landmannalaugar, a nie fjordy, I widok nie z jeziorka, tylko na jeziorko, ale też zaliczam 😉
 1. Spędzenie całego dnia na jedzeniu w Hanoi, Wietnam

Ten idealny balans, ta świeżość, eksplozja smaku, a przy tym taka lekkość!

 1. Spędzenie całego dnia na jedzeniu w Melace, Malezja

Jedzenie to jedyna religia, która łączy mieszkańców Malezji, no i nawrócili mnie na nią w mgnieniu oka.

 1. Spędzenie całego dnia na jedzeniu w Neapolu, Włochy

Kiedyś zamieszkam w sklepie z arancini. Albo z serami (#teamMozarellaDiBufala). Albo z granita al limone. A najlepiej to żeby miał wszystko to i jeszcze pizzę i owoce morza.

pizza w neapolu - podróżnicza bucketlista

 1. Przepłynięcie Atlantyku

Wiecie, to zawsze było moje ogromne marzenie, żeby mieć przepłynięty Atlantyk w przeszłości. Etap dążenia do spełnienia tego marzenia miał trochę minusów, takich jak np. słona herbata, choroba morska, czy walka z bomem odpadającym od masztu w trakcie sztormu, ale jestem tu i teraz już się mogę chwalić.

żeglowanie przez ocean - podróżnicza bucketlista

 1. Prowadzenie baru na plaży, Kambodża

To taki nadmorski odpowiednik rzucenia wszystkiego i pojechania w Bieszczady. Wszystkie stereotypy się zgadzają – drinki z palemką, egzotyczne owoce, piasek między palcami i gekony biegające po ladzie.

 1. Degustacja bardzo wiekowej whisky, Irlandia Północna

Czy może być lepsze zakończenie cudnego trekkingu poszarpanym wybrzeżem do Grobli Olbrzyma niż wizyta w destylarni Bushmillsa? A czy wizyta w destylarni może zakończyć się bardziej owocnie niż degustacją 18- i 21-letnich pozycji? Nie wiem, czy kiedyś skosztuję jakiegoś bardziej szlachetnego trunku, na wszelki wypadek te zapamiętuję na zawsze.

 1. Wędrówka po Coyote Buttes, USA

Jakie emocje! Losowanie permitów, żeby wejść na ten – jakże niedostępny – teren i przejazd po dziurach i wertepach z elementami drogi już mi wyniosły ekscytację do nieba, ale trekking i znalezienie tych kolorowych, powykręcanych skał na wyłączność przebiło wszelkie oczekiwania.

 1. Road trip po USA

Wysłużony kamper Burak, wiatr we włosach, 6 miesięcy, 25 stanów i 20 tysięcy mil. Rety, jak było wspaniale!

 1. Spotkanie delfinów, wielorybów, fok, uchatek, morsów, płaszczek, rekinów, pingwinów, żółwi, słoni morskich, manatów, (…).

Kocham i nigdy nie mam dosyć.

 1. Łapanie tęczy w Różowym Meczecie w Shiraz, Iran

Tak, wiem, może się Wam wydawać, że łapanie tęczy już na tej liście było, ale to zupełnie co innego, jak dwa bieguny, bo ja właśnie znalazłam oba końce tęczy. Ten drugi się wyleguje na dywanie w Różowym Meczecie właśnie.

różowy meczet - podróżnicza bucketlista

 1. Spacer po kładce nad przepaścią w Hua Shan, Chiny

Ja właśnie po to całe życie trenowałam panowanie nad swoją mosto- i kładkofobią, żeby tam wejść. Nie wiedziałam o tym, ale tak było. Powiem Wam – całkiem warto.

kładka nad przepaścią w hua shan - podróżnicza bucketlista

 1. White Water Rafting na rzece Austari-Jökulsá, Islandia

Nie bez przyczyny zwana jest „Beast of the East” – maaaatko, zmieścić tyle piękna i tyle emocji w jednym odcinku rzeki to chyba tylko Islandia potrafi!

 1. Kąpiel ze świecącym planktonem, Kambodża

Dać nura w świetlistą galaktykę – bezcenne!

 1. Jedzenie świeżo i osobiście znalezionych owoców morza

Oto przepis na budżetową kolację wartą wszystkich gwiazdek Michelin! Małże w Portugalii, ostrygi w Kambodży, paua w Nowej Zelandii, czaszołki we Francji – wystarczy się zaopatrzyć w butelkę wina z lokalnej (najczęściej) winnicy i delektować.

świeże ostrygi na skale - podróżnicza bucketlista

 1. Mieć tylko dla siebie największy kompleks jaskiń świata, Phong Nya, Wietnam

Ta potęga! Te kształty! Te stropy i to echo! I ta radość, że wszyscy turyści poszli najpierw do tej niżej położonej jaskini 😀

 1. Canyoning, Azory

To moje najnowsze odkrycie i debiut canyoningowy – jak już myślałam, że bardziej się w Azorach nie można zakochać, to się okazało, że oferują jedne z najfajniejszych możliwości skakania po wodospadach i przedzierania się przez rzeki na świecie!

canyoning na azorach - podróżnicza bucketlista

 1. Poczucie magii Tybetu, Kham w prowincji Syczuan, Chiny

Powietrze pachnie himalajskim wiatrem, kadzidłem palonym w świątyniach i nadchodzącą burzą.

 1. Noszenie słoneczników we włosach na Woodstocku, Polska

Esencja miłości do świata, pokoju i wspaniałej energii!

 1. Walka z kangurem o ciastka i pobudka przez bucząco-ryczące koale, Australia

Ojejku, z samej fauny australijskiej bym przecież mogła taką zwierzo-podróżniczo bucketlistę stworzyć!

 1. Wschód słońca w Kapadocji, Turcja

Ja jestem #teamZachódSłońca. Na wschody wstaję tylko wtedy, kiedy naprawdę warto. No i tam właśnie było naprawdę warto.

wschód słońca nad kapadocją z balonami - podróżnicza bucketlista

 1. Tapas w Andaluzji, Hiszpania

Kiedy z kolorowej, roześmianej ulicy wchodzisz do jeszcze bardziej kolorowego i roześmianego baru, a do każdego kolejnego piwa podają ci coraz to nowe smakołyki, a muzyka w duszy gra ci jeszcze głośniej niż ta z głośnika, to musisz być w Andaluzji. Gratulacje, to będzie wspaniały wieczór.

 1. Zgubić się na perskim bazarze, gdziekolwiek, Iran

Oj, bo bazary to kwintesencja perskości. Pachnie przyprawami i bakaliami, ktoś śpi na dywanach, które zaraz planuje sprzedawać, ktoś wiezie nogę owcy w taczce, dyskutują się nie tylko ceny i towary – tam się toczy życie.

No. To happy birthday to me, a Wy koniecznie podzielcie się ze mną swoimi pozycjami z tej już zrealizowanej (podróżniczej lub nie) bucketlisty dla leniwych.

7 komentarzy

  • Hania, kierownik wycieczki

   Dziękuję <3 Wasza Islandia na pewno jest na każdej jednej liście marzeń! Szczęściarze z Was 🙂

 • Asia

  Super lista, fajnie się ją czyta o ogląda zdjęcia! Dla mnie możliwość zorganizowania kolejnej wielomiesięcznej podróży to szczyt marzeń. A potem poddanie się losowi często powoduje zmianę kierunków podróży i odkrywanie nieznanego:) Jak mi starczy życia chcę po prostu zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej:) Życzę wam również kolejnych podróży i dzielenia się doświadczeniami na blogu!

  • Hania, kierownik wycieczki

   Dziękujęęęę 🙂 Trzymam kciuki za Twoje wojaże – cudnie jest mieć mnóstwo czasu i dać się ponieść losowi, życzę Ci tego serdecznie!

 • Konrad

  Hej, fajna lista, wiele punktów pokrywa się z moimi 😉 najbardziej zazdroszczę (oczywiście w pozytywnym sensie tego słowa) mant na Komodo… nam się nie udało ich zobaczyć.

 • FOTO podróże BPE

  Przeczytałam uważnie cała listę – cieszę się, ze na mojej kilka punktów pokrywa się z Twoimi ….. dla mnie chyba jednak macierzyństwo i wspólne wędrowanie z dzieckiem ( nie ważne czy to na końcu świata, czy blisko) – jest absolutnie numerem jeden podróżniczych przeżyć , ale na pewno nie jest to punkt dla leniwych 🙂 Z pozdrowieniami i najlepszymi życzeniami urodzinowymi !!!

Powiedz mi, co myślisz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.